Průmyslová řešení lithiových baterií včetně ESS

 
 
 
 
 
 

Bateriové energetické úložiště

EVC Group představilo ve spolupráci se Siemens  bateriové úložiště vlastní výroby

 

       EVC Group s.r.o., etablovaná vývojová a výrobní firma na poli lithiových bateriových systémů dnes, společně s hlavním dodavatelem výkonové části a řídicího systému, společností Siemens, s.r.o., představila průmyslové bateriové úložiště (dále jen „BSAE“ – bateriový systém akumulace elektrické energie). Hlavní výhodou spolupráce obou firem spočívá ve spojení zkušenosti EVC využívat různé typy kapacit a chemií lithiových článků a vícestranně zaměřených měničů Siemens.

 

       Prvním zákazníkem BSAE je samotné EVC, které skladování energie přináší významné úspory při sériové výrobě trakčních baterií. Na rozdíl od lithiových baterií v dnešních osobních elektromobilech o průměrně uložené energii mezi 40-80 kWh, mají v EVC vyráběné trakční baterie energii i přes 600 kWh. „V EVC Group řešíme zefektivnění výroby bateriových systémů dlouhodobě. BSAE je pro nás velkým pomocníkem, neboť umožňuje přelévat energii mezi ní a novými bateriemi při jejich prvním nabíjení. Dříve by tato energie byla mařena v odpornících. Ve světle aktuálního růstu cen energií to přináší nemalé peněžní úspory, stejně jako možnost využívat zelenou energii z fotovoltaické elektrárny na střeše sídla firmy“, vysvětluje Oliver Garaj, jednatel EVC. Další potenciál zefektivnění výroby a ekologizace nastínil Jan Vejbor, obchodní vedoucí EVC: „Další cestou, kterou můžeme jít evropské politice Greendeal naproti, je možnost vyrábět BSAE z již existujících baterií na konci jejich života. Těchto systémů výroby eviduje v provozu přes 600 kusů a to o celkové energii několika desítek megawatthodin. Často se jedná o baterie vozidel MHD, pro něž by byl druhý život v BSAE z hlediska provozní zátěže adekvátním“, vypočítává. Celkovou užitnou hodnotu BSAE však neurčuje jeho energie, ale zejména propojitelnost s dalšími uživatelskými periferiemi, jako například obnovitelné zdroje energie nebo nabíjecí infrastruktura. Za tímto účelem se společnost EVC spojila s firmou Siemens. Ta patří mj. mezi osvědčené dodavatele bateriových úložišť a systémů řízení a regulace a nabíjecí infrastruktury.

 

       „Řešení Siemens jsou koncipována jako uzavřený kruh od výroby elektrické energie z OZE a její akumulaci až po inteligentní řízení spotřeby a výroby elektrické energie, tzv. „Power Management System“. Siemens má na českém trhu řadu dodávek i velkých BSAE ve spolupráci s lokálním výrobcem. Navíc má možnost uzpůsobovat výkonové parametry a řízení BSAE potřebám jednotlivých zákazníků, čímž se rozšiřují oblasti využití BSAE. Lze také operativně reagovat na případné změny v oblasti legislativy a komerčního využívání“, doplňuje Martin Panáč, specialista na bateriové systémy ze společnosti Siemens.

Širokou uplatnitelnost měničů Siemens doplňuje kompetence EVC připravit zákazníkům základní parametry BSAE na míru - díky tomu lze ovlivnit výkon, kapacitu, ale též životnost a návratnost. Hulínská úložiště jsou tak připravena se v co nejvyšší míře přizpůsobit požadavkům zákazníků.

 

Impressum

Společnost EVC Group s.r.o. byla založena v roce 2007. Po počáteční specializaci na dovoz a prodej elektrických skútrů z Číny firma přešla k vývoji a prodeji osobních elektromobilů cestou přestaveb existujících spalovacích automobilů. Tuto nabídku od roku 2012 opustila a  začala se plně se věnovat sériové výrobě zakázkových trakčních baterií, a to zejména pro vozidla hromadné přepravy osob od výrobců působících na českém a slovenském trhu. Za tímto účelem EVC provozuje vlastní testovací laboratoře lithiových článků a vede přímé obchodní vztahy s hlavními světovými výrobci článků. Na podzim roku 2022 přišlo EVC na trh s průmyslovými energetickými úložišti vlastního vývoje BSAE, čímž otevírá nové odvětví stacionárních baterií. Firma má 40 zaměstnanců a sídlí ve Zlínském kraji ve městě Hulín.

 

2022_04_11 - EVC_ESS_poptavkovy_formular_CZ